wtorek, 12 kwietnia 2011

Każdy może zostać politykiem, czyli celebryci na scenie politycznej

Przy okazji zbliżających się wielkimi krokami wyborów parlamentarnych w mediach ukazała się informacja dotycząca Tomasza Kaczmarka, bardziej znanego jako agent Tomek. Jak dowiedziała się TVP Info, agent Tomek przymierza się do startu w najbliższych wyborach.

Tomasz Kaczmarek w ostatnim czasie był często widywany w towarzystwie Jarosława Kaczyńskiego. Nieoficjalnie mówi się, że zajmuje się on koordynacją ochrony prezesa PiS. Były oficer CBA stał się znany dzięki akcjom przeciwko Weronice Marczuk oraz byłej posłance Beacie Sawickiej. Niedługo po przejściu na emeryturę udzielił kilki obszernych wywiadów na temat swojej pracy, wydał również książkę pt. „Agent Tomek. Spowiedź”. Teraz zamierza wykorzystać swoją popularność i spróbować swoich sił jako polityk. Z uzyskanych informacji wynika, że agent Tomek ma wystartować w najbliższych wyborach z drugiego miejsca na liście PiS na Dolnym Śląsku. W ten prosty sposób zostało pokazane jak niewiele trzeba, aby umieścić swoje nazwisko na liście wyborczej.
A podobnych przykładów można przedstawić więcej.

Radosław Majdan – polski piłkarz, były reprezentant Polski na pozycji bramkarza, na polskich salonach zasłynął dzięki bardzo medialnemu małżeństwu z Dodą, co też w dużym stopniu uczyniło go rozpoznawalnym i ułatwiło zdobycie mandatu poselskiego. W latach 2006 – 2009 został on radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z ramienia PO.

Sara May (Katarzyna Szczołek) aspirująca piosenkarka z marnym skutkiem, najbardziej znana jest z tego, że prowadzi blog, na którym krytykuje medialne osobowości. W 2010 roku wystartowała w wyborach samorządowych na warszawskim Bemowie. Jej nazwisko znalazło się na 11 miejscu na niezależnej liście „Wspólnoty Samorządowej Nasze Miasto”. Jednak zderzenie z rzeczywistością musiało być dla niej wyjątkowo bolesne, gdy po przeliczeniu głosów okazało się, że zdobyła ich raptem 25. Tym sposobem polityka stała się kolejną dziedziną, w której Sara May nie zrobiła żadnej kariery.

Janusz Rewiński – polski aktor oraz satyryk. Założyciel PPPP (Polska Partia Przyjaciół Piwa), został posłem na Sejm I kadencji, w 1991 roku wprowadził do Sejmu 16 posłów z ramienia PPPP. W 1993 r. ubiegał się o reelekcję z listy liberałów, jednak bez powodzenia, co stało się powodem do wycofania się przez Rewińskiego z życia politycznego.

Sebastian Florek – popularność zdobył dzięki udziałowi w pierwszej edycji reality show „Big Brother”. Na wizji skutecznie pokazał swoje zainteresowanie polityką oraz swoje polityczne poglądy, dzięki czemu od 2001 do 2005 r. był posłem na Sejm IV kadencji z ramienia SLD z okręgu olsztyńskiego. W 2004 r. bez powodzenia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Janusz Dzięcioł – zwycięzca pierwszej edycji programu „Big Brother”, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. W roku 2007 kandydował z listy PO w okręgu toruńskim i uzyskał mandat poselski.





Antoni Piechniczek – były piłkarz polski, trener oraz selekcjoner Reprezentacji Polski w piłce nożnej, działacz PZPN, komentator. W roku 2006 został radnym województwa w okręgu katowickim z listy PO. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskał mandat senatorski w okręgu katowickim z ramienia PO.

Krzysztof Ibisz – znany głównie jako prezenter telewizyjny. Poseł na Sejm I kadencji z ramienia PPPP, później zasiadał w Kole Poselskim Partii Emerytów i Rencistów „Nadzieja”. Posłem był w latach 1991 – 1993.

Krzysztof Cugowski – wokalista zespołu Budka Suflera, w 2005 roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat senatora VI kadencji z ramienia PiS w okręgu lubelskim.

Sławomir Świerzyński – lider zespołu Bayer Full, wielki polityczny przegrany. W latach 1997 oraz 2007 bez powodzenia próbował dostać się do Sejmu z listy PSL.

Powyższe przykłady, jak i wiele innych, które nie zostały tu przedstawione są idealnym obrazem tego, jak niewiele trzeba osiągnąć, aby partia polityczna zainteresowała się daną osobą i umieściła ją na swojej liście wyborczej, nierzadko na wysokich pozycjach. Polska scena polityczna jest idealnym przykładem, że wystarczy bywać w odpowiednich miejscach, kilka razy znaleźć się na zdjęciach w kilku gazetach oraz na plotkarskich portalach internetowych, aby wzbudzić zainteresowanie partii, która dzięki rozpoznawalnej twarzy w swoich kręgach chce zwiększyć swoją popularność oraz zdobyć nowy elektorat. Osoby związane ze światem show businessu powinny ograniczyć swoją działalność wyłącznie do tego zakresu, a nie starać się za wszelką cenę zaistnieć w kilku dziedzinach życia, w tym właśnie w polityce. Może wówczas na ich miejscu pojawiłyby się osoby kompetentne i mogące wprowadzić znaczące zmiany na scenie politycznej, a nie jedynie zareklamowanie swojej partii na łamach kolejnego tabloidu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.