poniedziałek, 30 maja 2011

Islam w Bośni

Islam to pozostałość po niemal pięciu stuleciach okupacji tureckiej dzisiejszych ziem bośniackich. W czasach istnienia Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Jugosławii, islam nie wywierał znaczącego wpływu na życie mieszkańców dzisiejszej Bośni i Hercegowiny, w której większość stanowią muzułmanie. Było to spowodowane przede wszystkim tym, że w dawnej Jugosławii, pomimo zróżnicowania religijnego, każdy obywatel był wobec siebie równy i mógł cieszyć się całkowitą wolnością wyznania. Wszystko uległo drastycznej zmianie, po wybuchu wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Jednym z powodów wybuchu wojny była odmienność religijna jej mieszkańców. Serbowie, główni agresorzy w tym konflikcie dopuścili się wielu zbrodni na muzułmańskiej ludności Bośni, tłumacząc takie postępowanie tym, że należy przywrócić bośniackim muzułmanom pierwotną religię, czyli chrześcijaństwo bądź prawosławie, które były dominującymi religiami na tych terenach przed podbojem Turków w XV wieku.

Wojna domowa w Bośni oraz angażowanie się państw w postronnych w ten konflikt (państw zachodnich po stronie Chorwatów, Rosji po stronie Serbów), sprawiło, że państwa muzułmańskie zaczęły udzielać wsparcia w walkach bośniackim muzułmanom. W okresie wojny domowej na terytorium Bośni napłynęło kilkaset, a może nawet kilka tysięcy muzułmańskich bojowników (głównie z Afganistanu, Pakistanu, Libii, Arabii Saudyjskiej), aby walczyć z niewiernymi i pomagać swoim bośniackim braciom. Wielu z nich pozostała w Bośni po zakończeniu konfliktu i zaczęła wpływać na życie religijne bośniackich muzułmanów, głosząc bardzo populistyczne hasła. Warto wspomnieć, że ich działalność propagandowa jest ułatwiona głównie przez masakrę do jakiej doszło w mieście Srebrenica. W czerwcu 1995 roku bośniaccy Serbowie zamordowali tam ponad 8 tysięcy muzułmanów.

W Bośni w ostatnich latach cały czas postępuje islamizacja kraju, buduje się setki meczetów, widuje się coraz więcej kobiet ubierających się zgodnie z zasadami Koranu. Ich obecność jest o tyle niebezpieczna, że większość z tych Arabów, to tzw. Wahabici, czyli najbardziej zagorzali muzułmanie, którzy słyną ze swojej nienawiści do innowierców. Co prawda, nie stanowią oni więcej niż 5 % całej populacji Bośni, ale ich liczba powoli rośnie. Dodatkowo fatalna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza w tym kraju sprawia, że ludzie są bardziej podatni na populistyczne hasła głoszone przez Wahabitów, mówiące chociażby o tym, że wiara w Allaha przyniesie im bogactwo, że walka z niewiernymi przyniesie im zbawienie i poprawi sytuację Bośni. Należy mieć nadzieję, że Bośnia pozostanie krajem o ustroju demokratycznym, że nie stanie się krajem muzułmańskim w centrum Europy, gdyż wówczas z łatwością może stać się bazą dla Al.-Kaidy, która w rzeczywistości posiada na terenie Bośni kilka obozów. W obecnym ustroju sytuację oraz ewentualne konflikty na tle religijnym udaje się powstrzymać. Jednakże, gdyby Bośnia stała się państwem muzułmańskim można mieć obawy, że wówczas takie konflikty mogłyby eskalować i ponownie zdestabilizować sytuację polityczną na Bałkanach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.