niedziela, 27 maja 2012

Bank Centralny Szwajcarii przygotowuje nadzwyczajni środki w razie rozpadu eurostrefy





Szwajcarski bank(bank centralny kraju) narodowy planuje opracować nadzwyczajne środki w razie rozpadu eurostrefy, aczkolwiek nie czeka, że oni przydadzą się. O tym zawiadomił prezydent szwajcarskiego Banku Centralnego Tomas Jordan w wywiadzie lokalnej prasie.
"Powinniśmy być gotowe w razie spadku walutowego związku, chociaż osobiście nie wierzę w taki scenariusz", - oświadczył Т. Jordan, którego cytuje Reuters.
Według słów przewodniczącego Banku Centralnego, specjalna robocza grupa, której zlecono opracować kompleks potencjalnych środków wsparcia narodowej gospodarki po hipotetycznym rozpadzie eurostrefy, okazuje szczególną uprzejmość narzędziom hamowania kursu szwajcarskiego franka. Przypuszcza się, że w razie eskalacji kryzysu euro waluta Szwajcarii jeszcze silniej wzmocni się w statusie "cichego portu", co dowali po eksportowym sektorze i przemyśle turyzmu.
Jeden z potencjalnych środków stabilizowania kursu franka - reżim walutowej regulacji, przy której monetarna władza będzie bezpośrednio kontrolowała przepływ kapitału do kraju, wskazał Т. Jordan.
W wrześniu 2011 r. Bank centralny Szwajcarii ustalił granicę zamiennego kursu na poziomie 1,20 franka za euro w celu odwrócenia nieskontrolowanego zdrożenia narodowej waluty. Na walutowych licytacjach FOREX 25 maja za jeden euro dawały 1,2008 franka. Według nieoficjalnych danych, do ostatnich tygodniów Bank Centralny Szwajcarii był wymuszony aktywnie skupować euro, żeby utrzymać kurs w granicach 1,20 franka.
Jednak triejdiery przez walutowe opcje czynią stawki na to, że notowania szwajcarskiej waluty wyjdą za granice ustalonej granicy w razie wzmacniania finansowego kryzysu eurostrefy.
Т. Jordan był przeznaczony takim, co pełni obowiązki rozdziału Szwajcarskiego banku narodowego w styczniu 2012 r. po niespodziewanej dymisji byłego Filipa Childebranda, co zarządza, i zatwierdzony na posadzie głowy Banku Centralnego na stałej podstawie w kwietniu 2012 r. Uważa się, że Т. Jordan przewidział finansowy kryzys eurostrefy w swojej szablonowej 1994 r. W naukowej pracy Т. Jordana, w szczególności, wskazał, że Grecja, Irlandia i Włochy nie potrafią utrzymać pod kontrolą wzrost objętości państwowego długu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.