Dr Google - diagnoza i leczenie w sieci
Dr Google najpopularniejszym lekarzem w Polsce? Aż osiem milionów Polaków poszukuje informacji dotyczących zdrowia w Internecie, wpisując objawy choroby w popularną wyszukiwarkę. Jak pokazują raporty firmy PBI ( Polskich Badań Internetu ) pięć lat temu strony internetowe poświęcone tematyce zdrowotnej odwiedzał co piąty internauta, dziś co drugi użytkownik sieci szuka w niej diagnozy. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, dr Google jest przede wszystkim darmowy i łatwo dostępny. Specjaliści jednak biją na alarm podkreślając małą wiarygodność
wyszukanych informacji. Przestrzegają też przed zaszkodzeniem samemu
sobie i przeoczeniem objawów rozwijającej się choroby. Apele jednak nie znajdują posłuchu. Według badań PBI połowa ankietowanych w przypadku zaobserwowania pierwszych symptomów choroby sięga po komputer a nie wizytę u lekarza.
Najczęściej wyszukiwanymi informacjami są te dotyczące dostępnych na rynku leków, ich składu oraz działania. Internautów interesuje również dieta i zasady dobrego odżywiania się a także zabiegi medyczne. Coraz częściej wpisywane są hasła dotyczące życia seksualnego. Co dziwne najmniej poszukiwane są informacje dotyczące nałogów i ich konsekwencji a także chirurgii plastycznej.
Autorzy raportu ubolewają, że wizyta u lekarza schodzi na drugi plan, gdyż serwisu medyczne oferują coraz to nowe usługi. Zdiagnozowanie choroby on-line jest dziecinnie proste, wystarczy kliknąć na dane objawy przedstawione na specjalnie przygotowanej liście dolegliwości i czekać na werdykt. Niektórzy lekarze dali ponieść się na fali nowego trendu oferując pacjentom wideo-konsultacje. Pierwsza tego typu firma powstała kilka miesięcy temu w Zawierciu, umożliwiając pacjentowi kontakt z internistą, lekarzem rodzinnym, kardiologiem oraz diabetologiem. W niedługim czasie zakres usług ma poszerzyć się także o porady onkologiczne. Oferta diagnozy internetowej skierowana jest przede wszystkim do starszych, często schorowany pacjentów. Usługa ta pozwala nie tylko na ominięcie kolejek w przychodniach zdrowia, ale także całodobowy monitoring stanu zdrowia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ten wpis czeka na Twój komentarz.