Rada europejska nie uznaje Krym częścią FEDERACJI rosyjskiej-czytamy w końcowym dokumencie szczytu UE, popularne w czwartek wieczorem w Brukseli.
"Rada europejska nie uznaje i nadal potępiać bezprawnej aneksji Krymu i Sewastopola Federacją Rosyjską i będzie nadal ściśle przestrzegać tej polityki nie uznania", - podkreślono w dokumencie.
Przywódcy krajów UE obiecali i dalej wraz z innymi międzynarodowymi dawców wspierania procesu reform na Ukrainie, zgodnie z warunkami MFW. Wezwali w trybie pilnym zatwierdzić trzeci pakiet pomocy makrofinansowej tym kraju. Rząd Ukrainy, z kolei, musi uaktywnić przeprowadzenie reform.
W rozporządzeniu podkreśla się znaczenie działania informacyjne w związku z ukraińskim kryzysem.
"Rada europejska, - podkreślono w dokumencie, - podkreślił konieczność zakwestionowania prowadzonym Rosją kampanii dezinformacji i zaproponował Wysokiej przedstawiciel UE, we współpracy z państwami członkowskimi i instytucjami UE przygotować do czerwca plan działania w sprawie strategicznej komunikacji. Tworzenie grupy komunikacji jest pierwszym krokiem w tym kierunku".
"Rada europejska wezwał wszystkie strony bez zwłoki i w pełnym zakresie wykonywać Ming umowy, - podkreśla się w dokumencie. - Podkreślił szczególną odpowiedzialność rosyjskich władz w tym zakresie. UE jest gotowa wspierać ten proces, a w szczególności pomóc w zwiększeniu możliwości OBWE w monitorowaniu i kontroli wykonywania Mińskich porozumień. Będzie kontynuować wysiłki w trójstronnych procesach energetyki i realizacji umowy o stowarzyszeniu wolnego handlu UE - Ukraina".
Znaczące miejsce w uchwale Rady Europejskiej trwa reorganizacja i pogłębienie Europejskiej polityki sąsiedztwa, mającej na celu zbliżenie z Unią europejską na jego sąsiadów na Wschodzie i na Południu. Południowego regionu (Afryka Północna i Bliski Wschód) będzie poświęcony jest specjalny szczyt w październiku, a Wschodniego partnerstwa - majowa spotkanie na szczycie w Rydze.
Partnerstwo wschodnie obejmujące sześć państw postradzieckich, zostanie wzmocniony, zróżnicowanego w odniesieniu do danego partnera.
"Szczególne wysiłki powinny być skierowane na rozwój współpracy w budowaniu państwa, mobilności i kontaktów między ludźmi, możliwości rynkowych i relacji między nimi. Rada europejska ma nadzieję na jak najszybszą ratyfikację przez wszystkie państwa członkowskie umów o stowarzyszeniu i pogłębionych i kompleksowych strefach wolnego handlu z Gruzją, mołdawią i Ukrainą" - czytamy w dokumencie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ten wpis czeka na Twój komentarz.