wtorek, 26 maja 2015

Zagraniczne media komentują zwycięstwo Dudy



To już oficjalne. Państwowa Komisja Wyborcza oznajmiła, iż w drugiej turze głosowania na prezydenta Polski, które odbyło się 24 maja 2015 roku zwyciężył Andrzej Duda uzyskując 51,55% liczby głosów ważnych. Wynik ten nadal jest zaskoczeniem w Polsce, jak również za granicą. Zagraniczne media zwracają uwagę na możliwe następstwa owych wyborów.

Komentarze zagranicznych mediów
BBC zauważa, iż pomimo dobrych wyników sondażowych, naród polski jest „zmęczony prezydenturą Bronisława Komorowskiego”. Polacy potrzebują zmian, których oczekują od prezydenta elekta. Zdaniem BBC wynik wyborów to poważny cios dla Ewy Kopacz przed wyborami parlamentarnymi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwycięstwo Andrzeja Dudy wpłynie na jesienne wybory.

The Guardian również zwraca uwagę na niezadowolenie Polaków z rządów Bronisława Komorowskiego i jego partii pomimo sukcesu gospodarczego. Niestety, większość Polaków tego nie odczuwa, a bezrobocie wśród młodych i niskie wynagrodzenie to wciąż główny powód emigracji. The Guardian podkreśla, że kampania Dudy była skierowana właśnie do nich, a nowo wybrany prezydent obiecuje zmienić tę sytuację. 

W wieczornym wydaniu niemieckich wiadomości Tagesthemen za porażką Bronisława Komorowskiego stało przede wszystkim przekonanie o swoim zwycięstwie. Owa pewność przyczyniła się do niskiej aktywności kandydata PO i mało dynamicznej kampanii. Być może właśnie dlatego (Komorowski) był podczas kampanii wyborczej mało dynamiczny, nie starał się, był zadufany w sobie i nie zauważył, że wielu Polaków było bardzo niezadowolonych ze sposobu rządzenia – oznajmiła niemiecka dziennikarka.

The New York Times zwycięstwo Andrzeja Dudy uważa za zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki oraz dla relacji z Niemcami i Unią Europejską. O dobre relacje stale dbała Platforma Obywatelska oraz były premier Donald Tusk, natomiast po wyborach sytuacja może ulec dużej zmianie ze względu na eurosceptyczny charakter Prawa i Sprawiedliwości.

Nowojorski dziennik Wall Street Journal szczególną uwagę zwrócił na ekonomiczne konsekwencje zwycięstwa Andrzeja Dudy, a ich prognozę ocenia mało optymistycznie. Zachodni eksperci krytycznie oceniają także obietnice Dudy na temat obniżenia wieku emerytalnego czy zwiększenia kwoty wolnej od podatku – ich zdaniem są to zbyt duże koszty, a budżet nie może sobie na to pozwolić. 

Rosja natomiast wolałaby, aby wybory wygrał Bronisław Komorowski. Zdaniem Leonida Kałasznikowa Andrzej Duda tylko pogorszy stosunki polsko-rosyjskie: „Zważywszy na to, że Duda należy do partii braci Kaczyńskich, którzy zawsze charakteryzowali się agresywną postawą wobec Rosji, nie sądzę, by w Polsce cokolwiek zmieniło się na korzyść tych relacji. Dla nas byłoby lepiej, gdyby wygrał Komorowski”.

Wyniki wyborów są również szokujące dla wielu Polaków. Tomasz Lis o wyborach pisze następująco: „Wynik wyborów to bolesna, bardzo bolesna porażka Bronisława Komorowskiego. Prezydent cieszył się olbrzymią popularnością (…) Bronisław Komorowski był dobrym prezydentem. Ale sondaże popularności uśpiły jego i jego otoczenie. Przebudzenie nastąpiło za późno”.

Wybory prezydenckie, jak się okazało, podzieliły Polskę niemal na pół, albowiem pod koniec kampanii szanse obu kandydatów były wyrównane. Na sukces Dudy w dużej mierze prawdopodobnie miał także Paweł Kukiz. Większość wyborców Kukiza w drugiej turze oddała swój głos na kandydata PiS, opowiadając się tym samym za chęcią dużej zmiany. Jesienią odbędą się kolejne, równie ważne wybory – wybory parlamentarne. Zobaczymy jak podzielą się głosy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.