poniedziałek, 14 marca 2011

BICIE MONETY NA SMOLEŃSKU




Ul. Pereca 21, Warszawa – czy tan adres drogi czytelniku jest Tobie znany? Tak też myślałam…

Od 1766 roku ma tam swoją siedzibę Mennica Polska! Została założona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, aby bić najpiękniejsze monety na Starym Kontynencie. Na przestrzeni lat jej funkcja nie ulęgła zmianie. Jest ona jedynym w Polsce producentem monet, obiegowych i kolekcjonerskich, emitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Warto zadać sobie pytanie jak wyglądają dziś unikatowe monety kolekcjonerskie oraz jakie wydarzenia i osobistości przedstawiają?

W 2011 ukazały się już monety okolicznościowe z dwóch serii, „polscy malarze XIX/XX wieku” upamiętniającej twórczość Zofii Stryjeńskiej oraz „zwierzęta świata” w tym roku prezentującej zacną postać borsuka. Ciekawsze i powiązane z pewnymi kontrowersjami są jednak najbliżej planowane wydania. Mianowicie z okazji 30. rocznicy powstania NZS oraz edycja poświęcona pamięci ofiar z 10.04.2010 r.

Solidarność jest bezsprzecznym symbolem wolności, stanowiącym wartość dla pokoleń. Natomiast sprawa Smoleńska, ciągle budząca żywe emocje, obleczona tajemnicą teorii spiskowej, nie u wszystkich Polaków budzi pozytywne i patriotyczne skojarzenia. Czy nie warto byłoby więc wstrzymać się z biciem monety do wyjaśnienia okoliczności tragedii?


Tymczasem niecodzienny ruch panuje w Mennicy Polskiej. Mincerze parający się wyrobem monet kontynuują swoją codzienną pracę pod obstrzałem fleszy i czujnym okiem kamery. Pojawiły się ważne osobistości, ktoś wygłosił oświadczenie. Powód?

Narodowy Bank Polski wydał cztery monety okolicznościowe z okazji pierwszej rocznicy tragedii smoleńskiej. Trafią one do obiegu na dwa dni przed rocznicą katastrofy, której obchody przypadają na niedzielę. Monety będą dostępne za pośrednictwem specjalnego aukcyjnego systemu kolekcjonerskiego. Trzy z nich to monety kolekcjonerskie, czwarta jest specjalną dwuzłotówką, którą przeznaczono do normalnego obiegu. Każdy z nas będzie mógł wymienić w banku „zwykłe 2 zł” na dwuzłotówkę ze stopu Nordic Gold.

Kolekcjonerzy już zacierają ręce. Licytacja coraz bliżej. Aukcje monet złotych i srebrnych rozpoczną się 21 marca tego roku i potrwają do 25 marca 2011 r. Cena wyjściowa 8 gramowej złotej monety, z wizerunkiem pary prezydenckiej, o nominale 100 zł, pakowanej w specjalne kapsuły, wynosi 1126 zł.

Kolejna to srebrna 20-złotówka poświęcona wszystkim ofiarom katastrofy lotniczej. Rewers przedstawia samolot Tu-154m przecinający nieszczęsne drzewo, natomiast awers smoleński las oraz jakże wymowną złamaną brzozę (symbol znany każdemu Polakowi z lektur szkolnych), orła i napis SMOLEŃSK 10.04.2010. Wybito 50 tys. sztuk tej pięknej monety, by zwiększyć szansę wejścia w posiadanie pamiątki licznym chętnym, którym nie powiedzie się przy wyższym nominale.

SEZON NA UPAMIĘTNIENIE TRAGEDII i oddawanie hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej, przed właściwymi obchodami rocznicowymi, CZAS ZACZĄĆ.


1 komentarz:

  1. Powiem krótko: monety z ofiarami katastrofy smoleńskiej, z wizerunkiem samolotu przecinającego- jak napisałaś- "nieszczęsne" drzewo, to dla mnie już LEKKA przesada. Może niech ruszy produkcja koszulek, kubeczków i innych fajnych gadżecików- BRYLOCZKI, MOŻE JKAIEŚ WYMYŚLNE DZWONKI NA KOMÓRKĘ? W sumie mamy już torty i dywany z parą prezydencką więc dlaczego by nie? MASAKRA

    OdpowiedzUsuń

Ten wpis czeka na Twój komentarz.