„Polityka jest sprawą zbyt poważną, aby powierzać ją politykom” - powiedział Charles de Gaulle biorąc pod uwagę to, że on sam nigdy nie był „czystym” politykiem. Natomiast władza dla de Gaulla nigdy nie była celem do osiągnięcia osobistej pomyślności, a tylko środkiem realizacji własnej misji społecznej.
Na Ukrainie jest zupełnie inna sytuacja. Wydaje się, że każdy z nas może zrobić coś lepiej i szybciej niż zawodowi politycy. Tak jest, lecz problem w tym, że prawie nigdy nie przechodzimy od słów do czynów. Coraz więcej ludzi chce odejść z polityki, lecz im się to nie udaje. Tymczasem ilość zarejestrowanych partii w Ukrainie rośnie z geometryczną progresją. Na dzień dzisiejszy przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy jest zarejestrowanych 185 partii politycznych. Na pewno komuś taka ilość partii może wydawać się dużą, zresztą o zdecydowanej większości partii społeczeństwo nawet nie słyszało. Więc komu są potrzebne te partie, jeśli nie odgrywają rozstrzygającej roli w społeczeństwie?
Pluralizm polityczny jako podstawowa cecha państwa demokratycznego
Pluralizm polityczny – w państwach demokratycznych jedna z zasad funkcjonowania parlamentarnych systemów partyjnych, polegająca na istnieniu dwóch lub więcej partii politycznych reprezentujących różne programy i orientacje, walczących o zdobycie władzy w państwie. Oznacza wolność funkcjonowania wielu organizacji w państwie. Zgodnie z art. 1 Konstytucji Ukrainy Ukraina jest demokratycznym państwem. Można więc wnioskować, że w Ukrainie jest swoboda tworzenia partii politycznych. Konieczne w procesie tworzenia partii jest spełnienie wszystkich warunków zawartych w Ustawie „O partiach politycznych w Ukrainie”.
Specyfika pluralizmu politycznego na Ukrainie
Wielopartyjność jest normalnym demokratycznym zjawiskiem, lecz takiej ilości politycznych partii jak na Ukrainie nie ma na pewno na całym świecie. Można tu mówić o specyfice rynku politycznego partii na Ukrainie, który jest dużym biznesem, za którym stoją duże pieniądze, a którego głównym zadaniem na pewno nie prowadzi swojej działalności dla dobra wyborców, regionu, kraju.
Jeżeli dokładnie zanalizować działalność partii politycznych na Ukrainie, to wśród 185 partii koło dwadzieścia są w stanie aktywnej działalności nie tylko pod czas wyborów, ale i między nimi. Jednak wśród partii, które mają największy wpływ na prowadzenie polityki na Ukrainie można wyróżnić zaledwie jedną-dziesiątą („Partia Regionów”, „Blok Julii Tymoszenko”, Partia „Swoboda”, „Silna Ukraina”, „Nasza Ukraina” oraz inne) .
Z następnej mapy można zobaczyć wyniki ostatnich wyborów, które odbywały się w 2007 roku, do Parlamentu Ukraińskiego:
Wszystkie inne partie w społeczeństwie ukraińskim są nie znane. Pojawiają się one przed kolejnymi wyborami i za pomocom mediów chcą skutecznie wejść na rynek polityczny. Teraz dość często można zobaczyć w mediach informację o sprzedaży lub kupnie partii politycznych. Co to oznacza? Odpowiedzią jest biznes.
Negatywne i pozytywne strony wielopartyjności na Ukrainie
Odnosi się wrażenie, że niektóre partie powstają nie w celu ochrony praw swoich zwolenników, a dla zaspokojenia swoich ambicjonalnych planów i interesów ich liderów. W szczególności takich jak wybranie do Parlamentu Ukraińskiego lub innych struktur władzy. Uzyskawszy cel, liderzy szybko zapominają o wykonywaniu programów i statutów. W wyniku czego mamy taką rzeczywistość: ilość partii szybko rośnie, a ludzi którzy walczą za interesy ludu jest coraz mniej.
Można na tą sytuację patrzeć także z innej strony. Jeżeli na Ukrainie tak szybko rośne ilość partii politycznych, więc jest na prawdę łatwy mechanizm tworzenia partii. Oznacza to, że każdy obywatel Ukrainy drogą tworzenia nowej partii politycznej, przy poparciu odpowiedniej grupy zwolenników, ma prawo realizować swoje własne oraz innych interesy i prawa. Jest to proces realizacji prawa każdego obywatela do łączenia się w partie polityczną dla osiągnięcia określonych celów.
Moim zdaniem, główną przyczyną takiej ilości partii politycznych na Ukrainie jest brak zaufania do polityków już znajdujących się na scenie politycznej. A co będzie dalej - zobaczymy przez parę lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ten wpis czeka na Twój komentarz.