Największe nieporozumienia Macedonia miała z Grecją. Tutaj przede wszystkim trzeba wymienić takie problemy jak:
- Symbole państwowe (m.in. Słońce z Werginy na fladze, Alexander Wielki)
- Konstytucja (ochrona praw mniejszości macedońskiej na terrytorium innych państw – m.in. w Grecji i Bułgarii)
- nazwa
Flaga Macedonii w latach 1991-1995:
Źródło: http://dic.academic.ru/pictures/wiki/files/49/180px-Flag_of_the_Republic_of_Macedonia_1991-1995.svg.png
Obecna Flaga Macedonii, zmieniona pod wpływem Grecji:
Żródło: http://www.votpusk.ru/country/cfb/mk.gif
Narazie pozostaje tylko jeden problem z wyżej wymienionych, czyli nazwa. W różnych czasach istniały różne warianty, najlepsze to:
- Centralna Bałkańska Republika
- Republika Skopje
- Republika Nowa Macedonia
- Górna Macedonia
- Północna Macedonia (najbardziej realna nazwa do 2010 r.)
Na forum międzynarodowym państwo określane jest tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii – BJRM (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM). Grecja na różne sposoby bojkotowała sąsiednie państwo (np. nie dawała wylądować samolotom Macedonii, ponieważ posiadał on flagę, której nie zatwierdziła Grecja), ale kategorycznie chce nazwać się Republiką Macedonii.
Nazwę „Macedonia” uznaje oficjalnie obecnie 125 państw na świecie ze 154, z którymi Macedonia utrzymuje stosunki dyplomatyczne, w tym trzech stałych członków Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych: Chiny, Stany Zjednoczone i Rosja.
Jeśli chodzi o Polskę, to 11 sierpnia 2005 Rada Ministrów RP zdecydowała o posługiwaniu się przez Rzeczpospolitą Polską w stosunkach dwustronnych z państwem macedońskim nazwą – Republika Macedonii.
Jednocześnie Rada Ministrów zdecydowała, że nazwa Była Jugosłowiańska Republika Macedonii będzie używana przez Rząd RP na forum międzynarodowym (ONZ, UE, NATO itp.)
Z drugiej strony, Grecja kategoricznie sprzeciwia się nazwie „Macedonia”, bojkotowała Macedonię w różnych międzynarodowych organizacjach (przede wszystkim NATO i weto wobec UE). Dobrym przykładem jest to, że w maju 2009 Generalny Sekretarz NATO Jaap de Hoop Scheffer powiedział że spór Macedonii z Grecją o nazwę państwa, jest jedyną przeszkodą która blokuje wstąpienie Macedoni do NATO.
Od 2010 r. Macedonia zrezygnowała z nazwy Północna Macedonia, co spowodowało zawieszenie negocjacji. Czy są możliwości wpływu na decyzje Grecji lub Macedonii? Czy ten problem będzie rozstrzygnięty i Macedonia przestąpi do UE i NATO? Odpowiedź na to pytanie pozostaje niewiadoma, wówczas gdy państwo nigdy nie miało dobrych warunków do istnienia i poparcia sąsiednich państw...
Podsumowując wydarzenia sporu pomiędzy Grecja a Macedonią, chciałabym powiedzić, że okres 20 lat dobrze pokazał, że za czasów zimnej wojny taki konflikt nie mógł istnieć na terenach Europy, ale z drugiej strony, Macedonia wreszcie zdobyła możliwość zaistnienia na arenie stosunków międzynarodowych jako niepodległe państwo. Także można powiedzić, że ten konflikt odzwierciedlił stanowisko USA i Rosji do Europy. Przez pierwsze lata konfliktu mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem „political vacuum”, kiedy państwa skupiły się na swoich problemach, jednak z drugiej strony ten konflikt pokazał, że Europa nie jest w stanie poradzić sobie z problemami wewnętrzeuropejskimi. Oprócz tego, dla UE ten konflikt pokazał, że trzeba przekształcić mechanizm podjęcia decyzji, ponieważ nawet wtedy kiedy UE chciała pomóc było to już za póżno, i w Macedonii powstawały nowe problemy. Tym sposobem, problemy w większości przypadków tylko mnożyły się tak długo, jak NATO nie zinterwieniowało, ale to już inny temat...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ten wpis czeka na Twój komentarz.