Na dzień dzisiejszy żyjemy w XXI wieku, mamy sporo narzędzi informatycznych, technicznych i wydaje się, że możemy rządzić naprawdę wszystkim na całym świecie. Niespełna 20 lat temu skończyła się zimna wojna i wydaje się, że mamy warunki do współpracy i nie mamy powodów żeby walczyć. Ale są badacze, którzy mówią, że po skończeniu zimnej wojny życie nie stało się lepsze. Ponieważ, kiedy odbywała się walka pomiędzy USA i ZSSR, mieliśmy do czynienia z konfliktami lokalnymi, a rzeczywista wojna superpowers stała się niemożliwa po kryzysie kubańskim w 1962 r. Chodziło o to, że jeżeli USA zaczynało wspierać jedną ze stron konfliktu gdzieś na Globie, to ZSSR stawał się sojusznikiem drugiej strony tego konfliktu (Wietnam jest dobrym przykładem), czyli wszystkie państwa wiedziały, jakie są reguły gry. Przenieśmy się teraz do dnia dzisiejszego i pomyślmy nad teraźniejszymi konfliktami, a w szczególności na obszarach Europejskich.
Mój dzisiejszy aktykuł chciałabym poświęcić Kwestii Macedońskiej, przedstawić ewolucję kwestii i to, jak ten konflikt odzwierciedlił stan stosunków międzynarodowych po skończeniu zimnej wojny. Zacznę od tego, kiedy Macedonia uzyskała niepodległość od Jugosławii czyli 8 września 1991 r. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi, że poszło to dość łatwo, ale tak naprawde był to sam początek ciernistej drogi kształtowania się państwa Macedońskiego.
Podział geograficzny Macedonii
Źródło: http://www.thefullwiki.org/Macedonia_(disambiguation)
Czarne - Macedonia (region) (Przybłyzno)
Różowy - Republika Macedonii
Niebieski - Macedonia (Grecja)
Zielony - Blagoevgrad Wojewódstwo
Żółty - Macedonia (Starożytnie państwo), główne miasta
Mówiąc o genezie tej kwestii możemy zacząć od 19 wieku kiedy Imperium osmańkie zaczynało się rozpadać. Wtedy wszystkie państwa sąsiadujące (w szczególności Albania i Bułgaria, póżniej Grecja) chciały, żeby nowe państwo, czyli Macedonia, nie powstało. Najpierw Bułgaria uzyskała niepodległośc i starała się, żeby conajmniej część Macedonii lub jak najbardziej cała Macedonia stała się autonomiczną częścią państwa Bułgarskiego.
Niestety, po Pierwszej wojnie światowej nie udało się Macedonii zaistnieć jako państwo niepodległe, ale weszła ona w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, które było wynikiem Traktatu wersalskiego. Nie mając sposobów na realizację swojej polityki, Macedonia pomyślała o realizacji swojego marzenia – czyli zbudowaniu własnego państwa. I taka możliwość wreszcie zaistniała po skończeniu zimnej wojny. Budowanie państwa oznaczało kształtowanie się nowych problemów pomiędzy Grecja a Macedonią, które zaczynają się od 1991 roku, kiedy Macedonia zdobyła niepodległość od Jugosławii.
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że problem zaczyna się od samego słowa „Macedonia”. Chodzi oto, że region Macedonia a państwo to są różne pojęcia. Geograficzny region Macedonii jest podzielony pomiędzy Albanią, Grecją, Bułgarią, Serbią i właśnie Macedonią.
"Wielka Macedonia"Żródło: http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/642086
Dobrym przykładem jest to, że wszystkie państwa (z wyjątkiem Serbii) mają swoje „Wielkie” plany: plan „Wielka Grecja”, „Wielka Albania” oraz „Wielka Macedonia” , celem których jest połączenie wszystkich ziem, co spowodowało by podział Macedonii lub ewentualnie innych państw.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ten wpis czeka na Twój komentarz.