Wczoraj w mediach ukazała się informacja, że generał Ratko Mladić został zatrzymany w Serbii przez siły specjalne i wywiad. Jednocześnie rozpoczęto jego proces ekstradycji do Hagi. Informacja ta została podana przez prezydenta Serbii Borisa Tadicia.
Generał Mladić był ścigany za ludobójstwo, za zbrodnie przeciw ludzkości oraz za zbrodnie wojenne. Jak dowiedziało się radio B92 generał ukrywał się w autonomicznej prowincji Wojwodina jako Milorad Komadić.
Ratko Mladić stanął już przed sądem w Belgradzie. Jednak jak poinformowała agencja AFP poinformowała, że Mladić jest w dość złym stanie psychicznym. Natomiast z uzyskanych informacji z momentu aresztowania generała wynika, że w trakcie zatrzymania miał on przy sobie dwa pistolety, jednak nie stawiał oporu i współpracował z funkcjonariuszami. W zatrzymaniu Mlasicia uczestniczyła służba ds. ujawniania zbrodni wojennych Agencji Bezpieczeństwa i Informacji (BIA) i policja.
Proces ekstradycji Mladicia do siedziby Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii został rozpoczęty; szacuje się, że procedura ekstradycji może potrwać około tygodnia.
Uznany za zmarłego
Dla rodziny Mladicia jego zatrzymanie było szokiem. W ubiegłym roku syn oraz żona generała złożyli wniosek do sądu o uznanie go za zmarłego. Swój wniosek uzasadniali faktem, że od siedmiu lat nie mają od niego żadnego znaku życia.
Jednak większość nie uwierzyła w śmierć Mladicia. Serbia od pewnego czasu stara się o członkostwo w UE. Jednym z ważniejszych warunków przystąpienia Serbii do Unii Europejskiej było ujęcie przez serbskie władze Ratko Mladicia. Jednak jak poinformował premier Holandii, aresztowanie to nie oznacza automatycznej akcesji.
Słowa uznania
Gdy tylko informacja o aresztowaniu Mladicia została oficjalnie potwierdzono, z wielu krajów zaczęły napływać słowa uznania. Swoje zadowolenie wyraził prezydent Obama, jednocześnie oczekując jak najszybszego przekazania go międzynarodowemu trybunałowi ds. zbrodni w byłej Jugosławii. Swoje uznanie i gratulacje dla władz serbskich przekazał również Jerzy Buzek. Zaznaczył również, że aresztowanie to jest dobrą wiadomością dla Serbii oraz daje nowy impuls przystąpienia Serbii do UE. W oświadczeniu Buzek napisał, że „jego aresztowanie jest przekonującym dowodem serbskich wysiłków i współpracy z międzynarodowym trybunałem ds. zbrodni w b. Jugosławii.”
Zbrodnie
Ratko Mladić oskarżony jest o ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości popełnione w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie. trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii postawił mu zarzut dokonania masakry ponad 7 tysięcy bośniackich Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r. Kolejnym zarzutem jest oskarżenie generała o ostrzał Sarajewa. Wówczas zginęło 10 tysięcy ludzi.
Po wojnie Mladić został oskarżony o bezprawne uwięzienia, morderstwa, gwałty, napaści na tle seksualnym, tortury, pobicia, rozboje oraz nieludzkie traktowanie ludzkości cywilnej. W późniejszym czasie doszły również zarzuty o bezprawne transfery i deportacje ludności cywilnej, bezprawne przywłaszczenie i grabieże majątku oraz niszczenie miejsc kultu.
Ujęcie Mladicia po 16 latach poszukiwań jest ogromnym sukcesem serbskiego rządu. Jak zostało wyżej zaznaczone, jest to duży krok dla Serbii w kierunku przystąpienia do Unii Europejskiej. Z całą pewnością sukces ten w dużym stopniu zaważy na decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ten wpis czeka na Twój komentarz.