Skutki światowego kryzysu finansowego spowodowały to, że niektóre państwa zaczęły myśleć o wprowadzeniu złota do obroto wewnętrzpaństwowego lub nawet regionalnego. Jednym ze zwolenników takiej koncepcji był właśnie Muammar Kaddafi, który proponował wprowadzić złoty dinar. Przeciw wystąpili USA i UE. Realizacja takiego planu wprowadziłaby do upadku światowego systemu bankowego, na którym trzyma się światowa gospodarka.
Generalnie są dwie wersje ataku na Libię ze strony Zachodu:
1) oficialna – ochrona praw człowieka
2) nieoficjalna – kontrola nad ropą.
Jednak jest jeszcze i trzecia, mniej znana wersja – złoto. O co chodzi? Chodzi o to, że przez kilka ostatnich lat (a mianowicie od 2002 roku) Muammar Kaddafi oraz szereg innych liderów państw przygotowywali wycofanie się z poslugiwania się dolarem i euro i przejście na posługiwanie się złotem.
Historia $
Jest wiele różnych podejść kto, gdzie i kiedy zaczął posługiwać się złotem, ale autor książki „Globalny system pieniężny” Borcuch A. mówi, że pierwsza moneta kruszczowa została wynaleziona w VII w p.n.e. przez Lidyjczyków, a jej wagę i zawartość czystego metalu gwarantował lidyjski król Krezus, wyciskając na płytkach złota i srebra swoją królewską pieczęć.
Mówiąc o nowożytnym systemie pieniężnym trzeba zaznaczyć epokę 1870-1914 rr., w której 41 państwo na czele z Anglią posługiwały się złotem. To był system waluty złotej, przy czym nie istniało żadnego porozumienia międzynarodowego na ten temat. Głównymi cechami było to, że banki centralne posiadałi rezerwy złota i były zobowiązane na sprzedaż i skup złota po stałej cenie, przy czym wymienialność wszystkich form pieniądza(głównie banknotów na złoto) była wzajemna.
Ten system zmienił się po IIWŚ, kiedy na zmianę przyszedł system z Bretton Woods. Cechował się on tym, iż był to system dewizowo-złoty (faktycznie dolarowo-złoty), przy czym kursów stałych i opierał się na porozumienie międzynarodowe.
Od 1971 roku, kiedy prezydent USA Nixon położył kres wymienialności złota na dolar, mamy do czynienia z systemem wielodewizowym. To jest system kursów płynnych, gdzie mamy do czynienia z pieniądzem międzynarodowym (złoto, waluta międzynarodowa, SDR) przy czym wzrosła ranga innych walut w odniesieniu do dolara.
Wracając do czasu teraźniejszego przejdziemy do roku 2002, kiedy liderzy państw Malezji oraz Libii wystąpili z inicjatywą o posługiwaniu się perskim złotym dinarem (autor pomysłu - Mahathir Mohamad, premier Malezji w latach 1981-2003). Ten pomysł został poparty przez Iran, Sudan i Brunei, a od roku 2003 przez Indonezję, ZEA oraz inne państwa (razem 12 państw). Ten projekt stał roboczy, odbyły się konferencje oraz spotkania, w wyniku czego państwa zaczęły bić monety i nawet płacić dinarem w sklepach (Malezja, Indonezja, Iran).
Są głosy które mówią że Kaddafi już był przygotowany, żeby ogłosić przejście na złoty dinar (co oznacza wycofanie się z euro i dolara) jak USA zaatakowały Libię. Dowód temu pierwsze działania ze strony Zachodu – areszt euro i dolarowego konta Kaddafiego oraz sankcji ze strony USA i UE wobec Banku Centralnego Libii, Fundusza bogactwa suwerennogo oraz Naftowej spółki państwowej.
Co zaatakowało USA? Autorytet Kaddafiego. Kaddafi chciał zrezygnować z dolara, co oznaczałoby wyjście z pod władzy Systemu Rezerwę Federalnej USA, co spowodowałoby wspieranie idii Kaddafiego ze strony innych państw Afryki (on od dawna probował wprowadzić integrację na kontynencie i stworzyć jedyną Afrykę). Kiedy Egipt był przygotowany, żeby wprowadzić złoty dinar razem z Libią, zaczęły się rewolucje, które były prowokacją ze strony USA, a mianowicie Centralnej Agencji Wywiadowczej. Podtwierdzenie: pierwsze, co zrobili rebelianci – stworzyli alternatywny bank centralny w Bengazie. O alternatywnem gabinecie lub liderze nikt nie mówił...
Libia oczekiwała reakcji łańcuchowej ze stronny innych państw na rzecz poparcia dinara, ale kiedy stało jasne, że nie ma szansę uniknąć ataku, Kaddafi zwrócił się do Chin, Indię oraz Rosji. Do państw predysponowanych na przejście do systemu rozliczania przez złoto. Ciekawym wydarzeniem w tym zakresie jest to, że niedługo przed atakiem na Libię Chiny zaczęły aktywnie skupować złoto, co zrobiło chińskie państwo szóstym posiadaczem złota (pierwsze pięć posiadaczów – USA, Niemcy, MFW, Włochy, Francja) i pierwszym producentem (od roku 2008 – wciąż. Przed tym - RPA). Rosja jest trzecim producentem złota, ale jednym z największych posiadaczy nie wydobywanego złota, co może zrobić Rosję największym posiadaczem rezerw złota. India ma potencja ludzki, wpływ w regionie oraz jest producentem dóbr różnego rodzaju.
Rezygnacja z dolara i przejście na złoty dinar oznacza koniec władzy USA nad państwem, uniemożliwienie wpływu przez międzynarodowe ogranizacje, w których USA ma decydujący głos (ponieważ jest największym donarem takich organizacji). Rewolucją miało być przejście na złoty dinar, a nie to, co spowodowała Centralna Agencja Wywiadowcza.
P.S. Państwa są zmęczone niewolnictwem dolarowym... O czym jeszcze mówić, jeżeli nawet władze stanu Południowa Karolina wystąpiła z inicjatywą wprowodzenia w życie złotego dolara dla obrachunków wewnątrz Południowej Karoliny?!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ten wpis czeka na Twój komentarz.