Po zakończeniu pomarańczowej rewolucji (a mianowicie kiedy W. Juszczenko stał prezydentem) dla obywatelów UE wjazd na terenie Ukrainy stał się bezwizowym. Obywatele nowych członków Unii, czyli Bolgarii i Rumunii, także mieli prawo bezwizowego wjazdu na terenie Ukrainy od stycznia 2008 roku. Jednocześnie, Węgry, Słowacja i Polska przystąpiły do strefy Szengen i od grudnia 2007 roku wymogi standardu szengen stały dotyczyć m.in. Ukraińców, co zrobiło wjazd na terenie tych państw bardziej skomplikowanym.
Co dotyczy Polski, jeszcze przed przystąpienia państwa do strefy Szengen Ukrańcy musiełi mieć wizę, ale była to tylko wiza nacjonalna, która uniemożliwiała przemieszczenie po innym państwam UE. Na razie, większość stara się robić wizy typu szengen, ale od wiosny 2010 nacjonalne wizy mają mniej więcej takie same pełnomocnictwa (pobyt w innych państwach szengen – 3 miesiąca maksymalnie, przy czym wizy nacjonalne są wydawane na minimum 91 dzień). Zawarta umowa przewiduje uproszczenie otrzymania krótkoterminowych oraz długoterminowych wiz dla studentów, przedsiębiorców oraz krewnych, które mieszkają w różnych państwach. Jednakże, Polska stara się nie wydawać wize na długi okres czasu, preferując w takiej sytuacje wizę nacjonalną. Z drugiej zaś strony, Polska wydaje Ukraińcom więcej wiz, niż pozostała cześć Unię.
W styczniu 2008 roku pomiędzy Ukrainą a Unią było zawarto dwie umowy: pierwsza dotyczyła uproszczenia rezimu wizowego, a druga zaś – readmisję (to jest prioritet polityki migracyjnej UE; innymi słowami, stanowie ono narzędzie dla wprowadzenia uproszczenia wizowego rezima z sąsiedującymi państwami). Ukraińska strona obawiała się tego, że reamisja może zrobić z Ukrainy przełęcz dla nielegalnych migrantów. Wówczas umowa przewidywała, że państwo ukraińskie będzie miało wyspecjaliwowaną pomoc finansową oraz odroczenie o wielkości 2 lata od zwrota obywatelów trzecih państw, które przyjechałi do UE z Ukrainy.
Celem tej umowy jest wprowadzenie bezwizowego rezimu dla Ukrainy, która na razie jest tylko długoterminową perspektywą. Ten cel był potwierdzony na szczycie UE – Ukraina 22 listopada 2010 roku. Ta kwestia staje się coraz bardziej aktualna przed obliczem Euro 2012, dla tego Kijów chciałby wprowadzić bezwizowy rezim dla Ukraińców jaknajszybczej. Ale w bieżącym roku nic nie zapowiada sukcesa ukraińskiej dyplomacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ten wpis czeka na Twój komentarz.