niedziela, 26 maja 2013

Koniec Gimnazjum na początek kampanii?

W czwartek, podczas przeglądania wiadomości na pewnym portalu internetowym naprafiłem na ciekawą sondę. Pytanie dotyczyło likwidacji gimnazjów w Polsce. Nie minęło kilka dni a Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, iż w ich programie znajdzie się taki właśnie postulat. Czyżby reakcja na wyniki owego sondażu?
Według niego ponad 35 tysięcy internautów jest za powrotem do dawnego systemu edukacji. osiem lat szkoły podstawowej, cztery lata liceum. Zwykle w takim głosowaniu bierze udział ok. 3-4 tys. Osób (sondaż na portalu wp.pl – komentarz odredakcyjny). Procentowo rzecz ujmując jest to zdecydowana większość – bo aż 96 proc. użytkowników sieci, którzy pragną ponownej reformy edukacji. Dotychczas funkcjonuje system opracowany grubo ponad 10 lat temu. Największe znaczenie dla funkcjonowania polskiej oświaty miała właśnie ta reforma – z 1999 r., która zreorganizowała dotychczas funkcjonującą hierarchię szkół w Polsce. Zrezygnowano z ośmioletniej szkoły podstawowej na rzecz systemu, w ramach którego działa sześcioletnia szkoła podstawowa oraz trzyletnie gimnazjum. Także w strukturach szkół ponadgimnazjalnych dokonano zmian. Dotychczas czteroletnie liceum ogólnokształcące zreformowano do trzyletniego oraz wyznaczono program dla funkcjonowania liceów profilowanych, mających być alternatywą dla szkół zawodowych. Patrząc z perspektywy czasu, taki system się nie sprawdza, dlatego społeczeństwo coraz częściej wypowiada się w tej kwestii i oczekuje zmian. Nie tylko likwidacja gimnazjów zostałaby zaliczona do reformy edukacji. Wprowadzone miałyby być także zmiany w systemie egzaminacyjnym, czyli odejście od obowiązujących teraz testów maturalnych. Jednym z nadobowiązkowych przedmiotów maturalnych miałaby być religia. W każdej byłby poza tym gabinet stomatologiczny i poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Czyż to nie typowy populizm? Ale nie tylko takie postulaty propaguje partia Jarosława Kaczyńskiego.
Czy nastąpi powrót do 8 letniej szkoły podstawowej? źródło: www.programpis.pl
W programie dla młodych największy nacisk będzie położony na walkę z bezrobociem, bezpłatny drugi kierunek studiów na uczelniach i tworzenie nowych miejsc pracy poprzez Narodowy Program Zatrudnienia. Ostatni pomysł na razie na pewno nie dojdzie do skutku. W piątkowym głosowaniu za odrzuceniem w pierwszym czytaniu przygotowanego przez PiS projektu opowiedziało się 227 posłów, przeciw było 208, od głosu wstrzymało się 24. Przeciwko projektowi opowiedzieli się m.in. wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PO (199 osób)
Co, oprócz reformy systemu edukacji, oferuje jeszcze PiS w nowym programie?
·         Połączenie spraw wewnętrznych i administracji w jednym resorcie,
·         ponowne powołanie ministra-koordynatora służb specjalnych,
·         powrót do 22-proc. stawki VAT,
Posłanka PiS Beata Szydło ponadto wśród najważniejszych projektów gospodarczych wymieniła z kolei zmiany w podatku PIT i CIT, w tym "odejście od systemu, który składa się z wielu interpretacji podatkowych". PiS ma zamiar także wprowadzić także pewne inne rozwiązania -  także opodatkowanie hipermarketów i wprowadzenie podatku bankowego. Kampania rozpoczęta tak wcześnie czy tylko zabieg marketingowy, dzięki któremu poprawi się wynik PiS-u w sondażach poparcia?
 Źródło: www.wp.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.