wtorek, 21 kwietnia 2015

Expose i nowe projekty ustaw w Sejmie

Już jutro Sejm rozpocznie trzydniowe posiedzenie. Poruszone zostaną głównie trzy sprawy: expose szefa MSZ Grzegorza Schetyny  na temat założeń polskiej polityki zagranicznej w 2015 roku, projekt prezydencki „ustawy rodzinnej” oraz rządowy projekt ograniczający czasowe umowy o pracę.

Początek posiedzenia ma otworzyć ślubowanie Edyty Bielak-Jomaa przed Sejmem. Została ona wybrana dwa tygodnie temu na nową Generalną Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Edyta Bielak-Jomaa zastąpiła na stanowisku Wojciecha Wiewiórowskiego, który ubiegłego roku otrzymał stanowisko zastępcy Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

Wystąpienie Grzegorza Schetyny o założeniach polskiej polityki zagranicznej zostało przewidziane na czwartek przed południem. Po jego przemówieniu zaplanowano debatę średnią (240 minut). Szczegóły expose szefa MSZ nie są znane. Ubiegłego roku w listopadzie Schetyna przedstawił informacje dotyczące roku 2014-2015. Zaznaczył wtedy, że polskie cele polityki zagranicznej nie zmieniają się- jest to dążenie do zakorzenienia się Polski w instytucjach europejskich i transatlantyckich. Uważa, że Polska jest silna dzięki członkostwu w NATO i modernizacji sił zbrojnych. Deklarował umocnienie pozycji w NATO, Unii Europejskiej, a także chęć pogłębienia współpracy obronnej z USA.

Prezydent Bronisław Komorowski przygotował projekt tzw. ustawy rodzinnej. Zmiany mają dotyczyć Kodeksu pracy, według którego rodzice będą mogli łączyć urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze czasowym przez 64 tygodnie (dla porównania teraz są to tylko 32 tygodnie). Pojawi się też nowy zapis, gdzie pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika wychowującego dziecko do lat 14 i zmienić na jego korzyść organizację czasu pracy.

Na obradzie zostanie rozpatrzony także prezydencki projekt wspierania innowacyjności obejmujący nowelizację ustaw: o szkolnictwie wyższym, instytutach badawczych, Polskiej Akademii Nauk, stopniach naukowych i tytule naukowym, promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemcach, podatku CIT, podatku PIT, rachunkowości i swobodzie działalności gospodarczej. Ustawy mają za zadanie wspierać innowacyjność polskiej gospodarki. Istnieje możliwość ułatwienia w uzyskiwaniu ulg podatkowych za wydatki na badania i rozwój.

Harmonogram zakłada iż oba projekty prezydenckie zostaną rozpatrzone w środę wieczorem.

W jutrzejszym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem dotyczącym nowelizacji Kodeksu pracy.  Pod uwagę wzięto ograniczenie terminowych umów o pracę. Zmiany proponowane przez rząd zakładają, że w jednej firmie maksymalny czas trwania takich umów nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy. Potem umowa będzie mogła już tylko być podpisana na czas nieokreślony. Przepisy, które obowiązują teraz mówią, że po dwóch umowach terminowych trzecia musi być podpisana na czas nieokreślony. Dopuszcza się nie zawarcie takich umów, jeżeli była miesięczna przerwa w zatrudnieniu pomiędzy umowami terminowymi. Kodeks pracy nie wykazuje ograniczeń co do czasu trwania umowy na czas określony. Projekt ma na celu ograniczyć okres zatrudnienia na umowy terminowe do 33 miesięcy oraz maksymalnie trzymiesięczny okres próbny. Pozostaje ograniczona liczba umów terminowych z jednym pracodawcą. Projekt zakłada trzy terminowe umowy, natomiast czwarta ma stać się umową na czas nieokreślony.


W porządku jutrzejszych obrad znajduje się rządowy projekt ustawy Prawo konsularne, mający poszerzyć kompetencje i obowiązki konsulów. Nowe Prawo konsularne zastąpi ustawę o funkcjach konsulów RP.  Ustawa będzie szeroko zakreślać kompetencje na temat rozwoju i pogłębiania współpracy dwustronnej między Polską a państwem przyjmującym. Pomyślano także o tym, aby powierzyć konsulowi funkcję promocji języka polskiego. Po raz pierwszy stworzono osobny przepis dotyczący pomocy konsularnej. Przedstawia, w których sytuacjach obywatel Polski otrzyma pomoc tj. w razie poważnego wypadku lub ciężkiej choroby, aresztowania lub zatrzymania, aktów przemocy, których ofiarą padli obywatele polscy, zgonu, jak również w sytuacji konieczności nagłego powrotu osób pozbawionych środków finansowych do Polski albo państwa zamieszkania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.