Sekretarz Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) otrzymał od rządu Ukrainy deklarację o wyrażenie jego jurysdykcji co do przestępstw, które rzekomo zostały popełnione w kraju w okresie od 21 listopada 2013 do dnia 22 lutego 2014 roku.

Państwo współpracuje z Trybunałem bez wyjątków..."
Oznacza to, że teraz Międzynarodowy Trybunał Karny ma prawo do zbadania ewentualnych przestępstw, które rzekomo zostały popełnione w tym okresie.
Sama akceptacja jurysdykcji MTK, nie jest przesłanką do wszczęcia dochodzenia. Prokurator MTK musi się zdecydować, czy podane informacje są wystarczające do wszczęcia postępowania i odnieść się do odpowiedniego wniosku oraz zwrócić do sędziów.
Nawet jeśli dochodzenie się rozpocznie, to prokurator musi zadecydować na podstawie uzyskanych dowodów, lub zwrócić się do sędziów o wydanie nakazów aresztowania lub wezwania do stawienia się w sądzie osób oskarżonych o popełnienie przestępstwa podlegające jurysdykcji MTK .
Jurysdykcja MTK obejmuje najpoważniejsze zbrodnie międzynarodowe. Jest ona ograniczona do zbrodni ludobójstwa, agresji, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych. Ich definicja zawarta w Traktacie ustanawiającym sąd - czyli w Statucie Rzymskim . Dzisiaj Statut Rzymski obejmuje 122 państwa.
Państwo może podjąć decyzję o ratyfikacji Statutu Rzymskiego lub złożenia oświadczenia zgodnie z artykułem 12 (3) Statutu o powołanie się na jurysdykcję sądu w konkretnej zbrodni. Rada Bezpieczeństwa ONZ też może zwrócic się do MTK z prośbą o wszczęcie postępowania karnego.
Ukraina podpisała Statut Rzymski 20 stycznia 2000, ale jeszcze nie ratyfikowała tego dokumentu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Ten wpis czeka na Twój komentarz.