sobota, 5 kwietnia 2014

Zamieszki w Brukseli: związkowcy walczą o nową drogę dla Europy

 Czwartego kwietnia w Brukseli miała miejsce demonstracja związkowców zorganizowana przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych. Wydarzenie odbyło się w tzw. Dzielnicy Europejskiej gdzie znajdują się siedziby najważniejszych instytucji unijnych. Na miejscu stawiło się ok. pięćdziesięciu tysięcy działaczy z całej Europy. Polskę reprezentowali przedstawiciele NSZZ Solidarność oraz OPZZ.

EKZZ domagała się zakończenia tzw. „polityki zaciskania pasa” w imię walki z kryzysem, który ich zdaniem jest tylko pretekstem do przeforsowywania kolejnych cięć w sferze socjalnej i służy interesom bogatych. Na transparentach niesionych przez demonstrantów pojawiły się takie hasła jak „Więcej socjalnej Europy”, „Polityka zaciskania pasa = bieda” czy „Europa dla pracowników, nie dla Trojki”. Tzw. Trojka to  przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego, którzy realizują nowe reformy finansowe w krajach objętych programami pomocowymi, m.in. w Grecji. Ludzie ci oskarżani są m.in. o sprawowanie niedemokratycznej (nie są wybierani), za to faktycznej władzy, forsując często ostre cięcia budżetowe, szczególnie dotkliwe dla mniej zamożnych obywateli.
Manifestacja była częścią kampanii „Nowa droga dla Europy”. Jej głównym celem było zwrócenie uwagi kandydatów do Parlamentu Europejskiego w obliczu zbliżających się wyborów na problemy związane z pogarszającymi się warunkami pracy, bezrobociem oraz ograniczaniem praw pracowniczych w całej Europie.

Wiceszef Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Jan Wielgus cele udziału w demonstracji określił następująco: Domagamy się zaprzestania cięć w środkach przeznaczanych na inwestycje, bo one przecież tworzą nowe miejsca pracy. Potrzebne są nakłady na innowacyjność, by pracodawcy nie konkurowali ze sobą wyłącznie kosztami pracy Działania na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy powinny być dla UE absolutnym priorytetem, bo bezrobocie to obecnie jeden z podstawowych problemów we wszystkich krajach członkowskich.
W trakcie demonstracji doszło do starć z policją. Protestujący rzucali butelkami z benzyną, a także płytami brukowymi, wyrwanymi z chodników. Funkcjonariusze użyli przeciwko nim miotaczy gazu oraz armatek wodnych. Według wstępnych informacji rannych zostało ok. trzydziestu uczestników. Na wiele godzin został także wstrzymany ruch w Dzielnicy Europejskiej.

1 komentarz:

  1. Zapomniałem podać źródła !!!! www.gazeta.pl i www.money.pl

    OdpowiedzUsuń

Ten wpis czeka na Twój komentarz.