czwartek, 28 kwietnia 2016

Współpracę UE a Rosją w Arktyce


Unia Europejska jest gotowa do współpracy z Rosją w sprawie przyszłości Arktyki mimo tarć w stosunkach Brukseli z Moskwą w obszarach takich jak polityka wobec Ukrainy czy Syrii - powiedziała w środę szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

- W oczywistym interesie UE leży większe zaangażowanie wszystkich aktorów, w tym Rosji, w sprawach Arktyki - oceniła Mogherini, prezentując prasie założenia nowej "zintegrowanej polityki UE na rzecz Arktyki".

UE postrzega "Arktykę jako przykład konstruktywnej regionalnej i międzynarodowej współpracy" i chciałaby, aby ta współpraca "szła dalej" niż obecnie - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji.

Mogherini wyjaśniła, że zgodnie ze stanowiskiem przyjętym przez szefów MSZ krajów UE na posiedzeniu w marcu w Brukseli Unia może się wybiórczo angażować we współpracę z Rosją w wybranych dziedzinach, o ile leży to w unijnym interesie.

- Arktyka stanowi nie tylko ogromny potencjał, ale także ważne wyzwania, które musimy wspólnie przedyskutować - podkreśliła.

Na konferencji prasowej zapowiedziała intensywniejsze działania UE w sprawach Arktyki w takich dziedzinach, jak ocieplenie klimatu, środowisko, energia lub rybołówstwo.





Portugalia zaprasza  uchodźców...




Portugalia  zaprasza 10 tys. uchodźców, ale zgodził się tylko dwie setki.

Podczas gdy bogate kraje Europy Północnej i Zachodniej szukają sposobów, aby ograniczyć napływ uchodźców w innych częściach kontynentu są w stanie zaakceptować ich z przyjemnością. Jednak problem polega że uchodźcy nie są w żadnym pośpiechu.

Portugalia gotowa przyjąć na swoim terytorium 10 tys. migrantów. Jednak dotychczas do kraju przybyło tylko 234 osoba.

"Teraz trudno szybko znaleźć uchodźców, którzy chcą przyjść do Portugalii" - mówi prezes Marcelo Rebelo de Sousa.

W 2014 roku gospodarka kraju zaczęła ponawiać się po dłużnym kryzysie, a w zeszłym roku przyśpieszyła tempo wzrostu. Jednak bezrobocie, nie zważając na spadek z 17,5 do 12,3 wciąż pozostaje na znacznie wyższym poziomie niż w Niemczech (4,3%).

"Biorąc pod uwagę bezrobocie, Portugalia - to nie jest bardzo atrakcyjnym miejscem. Dla imigrantów łatwiej iść do centrum Europy, gdzie rynek jest bardziej skoncentrowany niż w krajach peryferyjnych UE. W centrum Europy dochodu per capita jest wyższy "- powiedział główny ekonomista Caixa Economica (Lizbona) Montepio Geral.

Jednak rząd z zadowoleniem przyjmuje uchodźców w celu rozwiązania problemów długoterminowych. Kraj ma poważne problemy demograficzne - populacja kurczy się i starzeje. W tym samym czasie, słaba gospodarka potrzebuje młodych i pełnosprawnych osób, ale nie emerytów i świadczeniobiorców.

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Wyniki 2 lat panowania nowego rządu na Ukrainie


Zadajemy pytanie: "Pod jakim haseł przyszedł zamachy 22 lutego 2014 i jaki z tego wyniki?".

1. "Ukraina – to Europa", czyli integracja europejska, przystąpienie do systemu wizowego UE, europejskie zarobki, emerytury, "złoty deszcz Inwestycyjny", normy europejskie, modernizacja.
Zajęło 2 lata — co mamy: na szczeblu oficjalnym, odmowa przedstawicieli UE członkostwa Ukrainy w UE. Eksport do krajów UE spadł na 36%. Ruch bezwizowy okazał zwykłą wymianą turystyczną na okres 3 miesięcy bez prawa do pracy, a kiedy zaproszono, powrót bilety itp.

niedziela, 24 kwietnia 2016

Poroszenko przeznaczył polskiego reformatora Balcerowicza swoim przedstawicielem w Radzie ministrów.

Były minister finansów Polski wraz z ex-vice-premierem Słowacji będą pomagać reformować Ukrainę.

Polski reformator Leszek Balcerowicz teraz będzie przedstawicielem prezydenta w Gabinecie ministrów Ukrainy. Odpowiedni dekret prezydent Piotr Poroszenko podpisał w piątek, zawiadamia służba prasowa prezydenta
.
Zawiadamia się, że UE poparła stworzenie jedynej Grupy strategicznych doradców z wsparcia reform w Ukrainie
.
Z kolei głowa państwa ogłosił, że na Ukrainie będzie zespół z reformowania państwa.

"Nasza zasadnicza pozycja – nie będziemy mieć prezydenckiego i premierowskiego zespołu i grupy. U nas będzie jedna, wspólna drużyna, która będzie reformować kraj", – powiedział głowa państwa.
Jednym ze współprzewodniczących Grupy będzie Balcerowicz, który pracował wice-premierem i ministrem finansów Polski w latach 1989-91 i 1997-2000, a także szefem Narodowego banku Polskiego w latach 2000-2007.

Oprócz tego, jego przeznaczyły doradcą Prezydenta Ukrainy i współprzewodniczącym Zespołu strategicznych doradców z wsparcia reform w Ukrainie.

Jeszcze jednym współprzewodniczącym grupy będzie były wicepremier i eks-minister finansów Słowacji Ivan Miklos, który jednocześnie będzie kierował zespołem doradców premier-ministra Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana.

"Dla mnie będzie wysokim zaszczytem pracować z panami Balcerowiczem i Mikloszem, uczęstnikami grupy reform. Myślę, że jest to zgodne z poglądami składu Gabinetu Ministrów.Chcę powiedzieć, że większość ministrów są ustawione na reformy i zmiany w kraju", – powiedział premier-minister Wołodymyr Hroisman na spotkaniu z Poroszenko.

"Rozwój Ukrainy znacznie lepiej, niż obraz, który rysują o Ukrainie. Muszę pokazać te osiągnięcia, które nie zawsze są postrzegane Zachodem" – powiedział Balcerowicz.

Zapewnił, że jednym z kierunków jego działalności na nowym stanowisku będzie aktywna praca z zachodnimi inwestorami i politykami w celu przedstawienia aktualnej sytuacji na Ukrainie i osiągnięć naszego kraju na drodze reform.

Ivan Miklos zaznaczył, że Ukraina ma znaczny niewykorzystany potencjał.

"Naszym celem będzie nie stworzenie jakiejś paralelnej struktury, a pomóc ukraińskim reformatorom podołać problemy. Będziemy pracować", – podkreślił on.
       Na 20-dolarowej banknocie pojawi się podobizna Harriet Tubman. 

Intryga z pojawieniem obrazu kobiety na amerykańskich banknotach zdecydowała się. 20-dolarowa banknota zmieni się - na niej pojawi się podobizna Harriet Tubman - bojownika za prawa afroamerykanów.
Po długich i gorących sprzeczkach, Ministerstwo skarbów USA oficjalnie ogłosiło, że zmieni projektowanie 20-dolarowej banknoty. Zamiast podobizny prezydenta Andrew Jacksona na nich pojawi się podobizna Harriet Tubman. Tubman stanie nie tylko pierwszą kobietą na współczesnych amerykańskich banknotach, ale i pierwszą przedstawicielką afroamerykanów.
"Ja wesoły oświadczyć, że po raz pierwszy więcej niż za 100-roczny okres na banknocie pojawi się podobizna kobiety - Harriet Tubman, na banknocie w $20", - oświadczył minister.
Jak zaznacza Reuters, decyzję zamienić siódmego prezydenta USA na Harriet Tubman, która urodziła się niewolnicą i pomogła uciec setkom niewolników, było podjęto wskutek kampanii Ministerstwa skarbów o tym, która kobieta musi pojawić się na banknocie. Zamianę Jacksona na kobietę popchnęła kampania w internecie "Kobiet na dwudziestkę", częściowo sprowokowana listem dziewczynki prezydentowi Barackowi Obamie o braku kobiet na amerykańskiej walucie".
Zamiana Andrew Jacksona na Harriet Tubman -to nie prosto nowa podobizna na banknocie. To ważny symbol, który demonstruje, że Ameryka zmieniła się, zmienili się i jej bohaterzy.
Jak zawiadomiło Ministerstwo skarbów, nowe oblicza - również bohaterzy walki o cywilne prawa - będą dodane i na banknoty w 5 i 10 dolarów.
Ciekawie, że neurochirurgia Ben Carson, jedyny afroamerykanin, który brał udział w dzisiejszych prezydenckich wyścigach, zareagowała na inicjatywę Ministerstwa skarbów bez entuzjazmu, powiedziawszy:
"Lubię Harriet Tubman i mi podoba się to, że ona zrobiła.Lecz możemy znaleźć inny sposób uczcić jej pamięć. Może,na 2-dolarowym banknocie ".
Z kolei, kandydat w prezydenci USA Hillary Clinton z tegopowodu napisała w swoim Twitter, że nie mogła by przedstawić lepszego projektowanie dla dwudziestki.

Balcerowicz przedstawił swój plan reform dla Ukrainy.



Ukraina potrzebuje demonopolizacji i masowej deregulacji.

Ojciec "terapii szokowej" w Polsce, były wicepremier i minister finansów Polski ogłosił listę konkretnych punktów reform, które musi zrealizować Ukraina.

"Demonopolizacja. Gdzie jest lista monopoli, którą należy  rozbić, czyli stworzyć realną konkurencję. Masowa deregulacja. Czy komisja? Przy czym komisja najwyższego poziomu. Przecież w parlamencie wiele dobrych osób, które mogły by szybko stworzyć komisję do deregulacji. Przy czym równolegle wprowadzić takie mechanizmy, żeby raptem nie zaczęły odradzać się nowe regulacje. I to bardzo ważny punkt ", -powiedział Balcerowicz w wywiadzie.

Następny moment, według jego słów, to kryteria oceny. "Po pierwsze, wzrost zaufania do Ukrainy z boku finansowych rynków. Wskaźniki są bardzo proste - stabilizowanie hrywni i obniżenie inflacji. I pierwsze, i drugie bardzo ważne dla ludzi. A to zależy od konsolidowania budżetu, czyli skrócenia kosztów, które u was bardzo duże. Ludzie muszą rozumieć, że konsolidowanie budżetu - to klucz do stabilizowania. Nawet jeżeli rozmowa dotyczy o takich nieprzyjemnych rzeczach, jak podwyższenie taryf. Jeśli to odbywa się, to stabilizuje się hrywnia. A przy prawidłowej monetarnej polityce i stabilizowaniu hrywni zaczyna szybko obniżać się i inflacja", - powiedział Balcerowicz.

Dalej, na myśl polskiego polityka i eksperta, potrzebna jest stabilizacja banków, do czego potrzebne są nowe kapitały. "I właściciele prywatnych banków muszą zwiększyć rozmiary kapitałów - sami właściciele, a nie państwo.U prywatnych banków nagromadziły się złe kredyty, banki potrzebują w rezerwach, a to znaczy, że trzeba zwiększać wielkość kapitału. To bardzo konkretny punkt ", – zaznaczył polityk.

"Dalej – prywatyzacja. Ponownie, bardzo konkretnie. Nie mówię, że prywatyzować trzeba absolutnie wszystko. Ale odkładać prywatyzacji nie można. Jeśli będzie stabilizacja, a po udanej realizacji programu jest możliwe w ciągu kilku miesięcy, wtedy będą wzrastać i ceny na przedsiębiorstwa", - opowiedział swoją wizję Balcerowicz. Również, jego zdaniem, konieczny plan separacji "Naftogazu".

"Dlatego, że "Naftogaz"- to jest bardzo poważne pytanie. I trzeba rozdzielić wydobycie, przechowywanie i transportowanie. Bo argumentów na rzecz tego, że  " Naftogaz " musi przedłużać istnieć w obecnej formie, nie ma. Po drugie, jeśli dobrze rozumiem sytuację, to u was niektóre duże przedsiębiorstwa po prostu nie płacili "Naftogazu". I jeśli tak, to z tym trzeba coś pilnie zrobić.

Bo długi "Naftogazu" – to zadłużenie budżetu. I sanacja "Naftogazu" – to bardzo ważna część uzdrowienia budżetu. To znaczy, że wszytcy dłużnicy bez wyjątku muszą spłacić długi. Przy czym tak, by o tym było wiadomo społeczeństwu ", - pewny Balcerowicz.

czwartek, 21 kwietnia 2016


Zamknięcie granic nie pomogło. Wystarczy 10 tys. euro


Mimo zamkniętych granic bogaci migranci przedostają się przez Grecję do północnej Europy. Informują o tym greckie media.
Według tych informacji, pakiet dla jednej osoby, zawierający fałszywy paszport, pozwolenie na pobyt w Grecji i bilety lotnicze kosztuje 10 tysięcy euro. Umożliwia bezproblemowe przedostanie się do Niemiec, Szwecji lub Wielkiej Brytanii.

Informacji na ten temat udzielił  jeden z przemytników, który działa w Grecji i organizuje przerzuty migrantów. Twierdzi on, że w procederze tym biorą udział setki osób, które są na greckich wyspach. 

Do wysp na Morzu Egejskim dociera ostatnio około stu osób dziennie. Napływ migrantów został zredukowany o 80 procent po wprowadzeniu w życie unijno-tureckiego porozumienia, którego celem jest zatrzymanie fali migracyjnej zmierzającej do Europy. 

Poroszenko: sankcje wobec Rosji należy utrzymać


Zachodnie sankcje wobec Rosji powinny być utrzymane do czasu, gdy całkowicie wycofa ona swoje wojska z Ukrainy - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas spotkania w Bukareszcie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. 

Osłabienie sankcji w zamian za częściową realizację przez Rosję porozumienia pokojowego z Mińska "będzie bezpośrednim zagrożeniem dla uregulowania sytuacji w Donbasie" - powiedział. 

- Porozumienie mińskie musi być wypełnione w całości - podkreślił Poroszenko. 

Uzgodnione w lutym 2015 r. w Mińsku porozumienia zostały wprowadzone w życie tylko częściowo. Rozejm na wschodniej Ukrainie jest bardzo kruchy, a Moskwa i Kijów oskarżają się nawzajem o jego naruszanie. 

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Ruch bezwizowy: Bruksela nie wierzy łzom

Zamknięte spotkania z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską były bardzo szczery.

1. Europa jest wstrząśnięta od miliona syryjskich uchodźców. Mówiąc o reżimie wizowym dla wojującego kraju w takich warunkach — niepopularne.

Jaki należy zrobić krok Ukrainie po odbytym referendum w Holandii?

   
      Po publikacji wstępnych wyników referendum doradczego w Holandii w sprawie umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą a UE, wiele z polityką rozpoczęłi energicznie analizy przyczyn tej porażki. Wśród dominujących - rosyjska propaganda wewnątrzwspólnotowych problemy, niezdolność do 2 miesięcy, aby zmienić pole informacyjne Niderlandów na swoją korzyść, świadomości miejscowej ludności na temat poziomu korupcji na Ukrainie.

czwartek, 14 kwietnia 2016

O pożyczki z MFW.

Niedawno, dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego, pani C. Lagarde i Poroszenko razem rozmawialiście o imponującym postępu reform na Ukrainie, o decydującej walce z korupcją. Kuriozum jest w tym, że oświadczenie MFW od 10.02 opisane wręcz przeciwnie: "powolne postępy, wpływ partykularnych interesów na Politykę ".

Technokratyczny rząd Ukrainy: być albo nie być?

    
     

Przez długi czas debata wokół rządu nieodmiennie towarzyszy z tematem Ministrów technokratów. Termin ten stał się bardzo popularny. Ponadto, bez wyjątku, wszystkie partie polityczne zgadzają się, że rząd powinien składać się wyłącznie z technokratów, dobrze wykazywać efektywną pracę. To kto są naprawdę ratownikami reform ukraińskich?

wtorek, 12 kwietnia 2016

Falstart kampanii wyborczej na Ukrainie


Wydarzenia z 18-20 lutego tego roku na Ukrainie podali możliwość porozmawiać o ewentualnych przedterminowych wyborach prezydenckich.

Okazją było głosowanie w Radzie Najwyższej Ukrainy, gdy rząd Yatseniuka nie został odwołany. Poroszenko dostał prosto lewy sierpowy. Ktoś myślał, że on, jako prezydent, zostal stracony.
W takich sytuacjach pierwsze nie wytrzymują marginalne polityki, którzy śpią i widzą siebie z maczugą prezydencką w rękach.

sobota, 9 kwietnia 2016

Frakcja Radykalnej Partii chce rozpocząć proces impiczmentu prezydenta Petra Poroszenki


Afera "Panama Papers" może mocno odbić się na Ukrainie. Nazwisko ukraińskiego prezydenta pojawiło się w dokumentacji, która wyciekła z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, specjalizującej się w zakładaniu i zarządzaniu firmami w rajach podatkowych. W tzw. papierach z Panamy ("Panama Papers") widnieje także m.in. nazwisko prezes Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontariewej.

2 lata po krwawych wydarzeniach na Majdanie


Już mineło dwa lata od tragicznych wydarzeń na kijowskim Majdanie. Straszna i cyniczna prowokacja zorganizowana Turchinovym, Parubiem, Pashinskim i im podobnym w duchu działań nazistowskich w Gliwicach. Jedyną różnicą jest to, że zdobycie przez hitlerowców w przebraniu stacja służyła jako pretekst do inwazji na Polskę, a egzekucji na Majdanie – wymówką krwawego zamachu na Ukrainie.